OSTROV UGLJAN - POLJANA


Ostrov Ugljan

Svěže zelený ostrov spojený mostem se sousedním Pašmanem je nejen hustě porostlý fíkovníky a olivovníky, je také jedním z nejhustěji obydlených chorvatských ostrovů. Rekreovat se sem jezdí i obyvatelé Zadaru. Ugljan je porostlý borovicovými lesy, křovisky macchie, fíkovníky, vinohrady a olivovými háji. V historii byl ostrov vždy svázán s mořem, mořeplavbou a rybářstvím. Severozápadní pobřeží je členěno na mnoho zálivů a pláží vhodných ke koupání. Oproti tomu opačné jihozápadní pobřeží je tvořeno rozeklanými útesy a je téměř neobydlené, v oblibě ho však mají sportovní potapěči a rybáři pro rozmanitý podmořský život. Ostrov Ugljan i sousední Pašman jsou velmi vhodné pro cykloturistiku.

Spojení s pevninou:

V obci Preko přistávají v krátkých intervalech trajekty z města Zadaru na pevnině. Cena trajektu se liší podle sezóny, velikosti auta (nejlevnější je za 86,-HRK) a počtu osob (1osoba min. 15,-HRK). Je též možno přejet po mostě na sousední ostrov Pašman a použít trajektu Tkon – Biograd na moru.

Poljana

Poljana je obec navazující na městečka Preko. Je s ním spojena pobřežní promenádou v délce cca 2km (vhodná pro bruslení). Poljana má svůj malý přístav pro menší lodě, najdete zde malý obchod i restaurace, v blízkosti pláže je vybudováno víceúčelové hřiště s umělým povrchem. Doporučujeme pro všechny, kdo mají rádi různorodé zážitky – klidnou dovolenou na nádherném ostrově můžete zkombinovat s výlety na kolech i s návštěvou rušného města Zadar.

Koupání

Malé pláže lemují celé pobřeží, jsou částečně štěrkové a betonové. Voda je zde neuvěřitelně čistá a bohatá na mořské živočichy. Vyplatí se zajet na vzdálenější pláže, kterých je na ostrově dostatek.

Výlety

Pěší výlet na tvrz sv.Mihovil ze 13.stol. do výšky 265m n.m. z přístavu Preko (cca 1hod.) -výhledy na horský masív Velebit, ostrov Pag a Kornatské ostrovy.
Výlet lodí do národního parku Kornati
Zadar – trajektem na prohlídku historického centra, každý pátek jsou na nábřeží kulturní akce, trajekty jezdí až do 23hod

Sportovní vyžití

Cykloturistika – oba ostrovy Ugljan a Pašman vydaly speciální cyklomapy
Hřiště v Poljaně
In-line bruslení po promenádě

Potápění

V přístavu Preko jsou 2 cestovní kanceláře, které zajišťují výlety a kde je možno půjčit kola, motorky, čluny. Kromě hlavního přístavu je zde i malá marina pro jachty.

Ostatní vybavenost

Do 100m od ubytování malý obchod, pizzerie a cukrárna
V Preku najdete supermarket, poštu, banku, benzinovou pumpu i zdravotnické zařízení.

UBYTOVÁNÍ

Apartmány Tajana


 
Dům se nachází uprostřed zástavby centra Poljany. Oba nové apartmány jsou umístěny v patře, přístupné přes velkou terasu. Jsou řešeny jako mezonet – ložnice jsou v podkroví.

Podrobnosti »


Apartmány Marijana


 
Dům stojí v Poljaně na konci malého poloostrova přímo u pláže

Podrobnosti »


Apartmány Jure


 
V sousedství ap.Marijana v Poljaně, terasa na hraně moře s výhledem na pevninu a Zadar.

Podrobnosti »


Apartmány Tomi


 
Dům se nachází v sousedství apartmánů Marijana v Polajaně, je nadstandartně vybaven, vhodný k celoročnímu užívání (vytápění).

Podrobnosti »